Sheriff este noua campioană naţională la fotbal

Sheriff Tiraspol este noua campioană a Moldovei.

Viespele au bătut cu 5-0 pe Sfîntul Gheorghe în cadrul etapei a 32-a din Divizia Naţională, şi cu 81 de puncte au câştigat al 12-lea titlu din istoria clubului. Prima repriză a fost un chin pentru Sheriff care nu a reuşit deschiderea scorul, însă după pauză elevii lui Vitalie Raşchevici s-au dezlănţuit.

Tabela a fost deschisă de Mercel Metoua din penalty în minutul 50. Peste un minutul Anatol Cheptine a făcut 2-0, iar golgheterul Aleksandr Pesic a marcat al treilea gol al tiraspolenilor în minutul 57.

Samardzic a făcut 4-0 în minutul 62, iar Vadim Raţă a stabilit scorul final în minutul 71. Astfel, Sheriff va juca în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor după o pauză de doi ani.

Sheriff - Sfîntul Gheorghe 5-0 (0-0)

Goluri: Metoua, 50 (pen) - 1-0, Cheptine, 51 - 2-0, Pesic, 57 - 3-0, Samardzic, 62 - 4-0, Raţă, 71 - 5-0

FC Costuleni - Academia UTM 2-2 (2-0)

Goluri: Vîlcu, 15 - 1-0, Nurudeen, 41 - 2-0, Gînsari, 59 (pen) - 2-1, Cemîrtan, 90+2 - 2-2

Milsami - Olimpia 2-2 (1-0)

Goluri: Ademar, 37 - 1-0, Kourouma, 62 - 1-1, Kozlov, 69 - 2-1, Grigoruţă, 84 (pen) - 2-2.