Sheriff defilează în Divizia Naţională

Sheriff Tiraspol defilează în Divizia Naţională. După succesul categoric cu FC Costuleni, viespele au dispus cu 4-1 de Academia.

Moldovenii au făcut senzaţie în prima repriză la Sheriff. Anatolie Cheptine a deschis scorul în minutul 24, iar Igor Dima a majorat diferenţa în minutul 28. Studenţii au redus din diferenţă în minutul 64 prin Iurie Livandovschi din penalty. Scorul final a fost stabilit de Aleksandr Pesic în minutul 90+2, iar Benjamin Balima a făcut 4-1 în minutul 90+3.

Olimpia a adunat deja 4 puncte în două meciuri. Elevii lui Nicolae Bunea au remizat în această etapă cu FC Tiraspol 0-0. Un alt rezultat nul a fost înregistrat în disputa dintre FC Costuleni şi Iskra-Stal.

Finalistă Cupei Moldovei a întrecut în deplasare pe Speranţa Cahul cu 1-0 prin golul lui Alexandru Maxim din minutul 13.

Mîine, 22 iulie sunt programate ultime două meciuri din cadrul etapei a doua. Dacia va primi replica celor de la Zimbru, iar Milsami va juca cu Nistru.

Speranţa - Rapid 0-1 (0-1)

Gol: Maxim, 13 - 0-1

FC Tiraspol - Olimpia 0-0

FC Costuleni - Iskra-Stal 0-0

Academia - Sheriff 1-4 (0-2)

Goluri: Cheptine, 24 - 0-1, Dima, 28 - 0-2, Livandovschi (pen) - 64 - 1-2, Pesic, 90+2 - 1-3, Balima, 90+3 - 1-4.