Record pentru naţionala Moldovei

Pe lângă prima victorie în aceste preliminarii, primul gol marcat după un an, şi faptul că Moldova a urcat în grupa sa pe locul 4, tricolorii au mai stabilit un record.

Este pentru prima oară în istoria preliminariilor când naţionala îşi păstrează poarta întactă în două meciuri consecutive! După remiza scor 0-0 în meciul cu Ucraina, Moldova nu a încasat nici un gol în faţa amatorilor din San Marino. Dacă putem la socoteală şi cele 10 minute din meciul cu Polonia, atunci se fac 190 de minute fără gol primit.

Stanislav Namaşco a avut câteva parade senzaţionale în meciul cu Ucraina însă a rezistat eroic. Următoarele meciuri oficiale ale naţionalei se vor disputa în primăvara anului 2013. Pe 22 martie Moldova găzduieşte la Chişinău Muntenegru, iar peste 4 zile tricolorii vor juca la Odesa cu Ucraina.