Derby încheiat la egalitate

Derby-ul Diviziei Naţionale la futsal între Tarsus şi Lexmax s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce Tarsus a condus cu 2-0.

Prima repriză a fost mai mult un joc de şah, în care cele două combatante au aşteptat greşeala adversarului. Lexmax a prima mai periculoasă, însă şutul lui Vladimir Tanurcov a fost respins de portarul Moldovan.

Imediat pe contre Tarsus a obţinut penalty pe care la transformat Vitali Bagryak. Ucraineanul nu i-a lăsat nicio şansă lui Alexandru Crivoi, şi din minutul 16 Tarsus a preluat conducerea pe tabela de marcaj.

În partea a doua care a fost pe final dramatică, s-au întîmplat şi cele mai interesante evenimente. După ce Andrei Vicolaş a ratat egalarea, acelaşi Bagryak a marcat pentru 2-0 cu un şut plasat. Antrenorul lui Lexmax a făcut schimbări în joc, iar acest lucru s-a văzut pe tabela de marcaj.

Jucând cu 5 futsalişti, Oleg Hiloti a redus din diferenţă în minutul 37, iar tot în acelaşi minut, Andrei Vicolaş a egalat, după şutul respins în faţă de portarul Moldovan.

Tarsus - Lexmax 2-2 (1-0)

Goluri: Bagryak, 16 - 1-0, Bagryak, 33 - 2-0, Hiloti, 37 - 2-1, Vicolaş, 37 - 2-2

Lexmax: Crivoi, Tanurcov, Arlet, Hiloti, Iavorschi, Vicolaş, Gujea, Lungu, Podlesnov, Samson, Robu, Capsamun

Tarsus: Moldovan, Cojusea, Bagryak, Derik, Iacovenco, Gojan, Podolyak, Donici, Sîrbu, Puiro.