Naţionala de futsal zbrobită de Cipru

Selecţionata de futsal a Moldovei a pierdut al doilea meci amical disputat în deplasare cu naţionala Ciprului, scor 2-6.

Gazdele şi-au asigurat un avantaj de 3 goluri încă din prima repriză datorită lui Manoli Manolis şi Konstantinos Kouloumpris. După pauză tricolorii au reuşit să reducă din diferenţă, înscriind două goluri într-un singur minut prin Sergiu Tacot şi Andrei Vicolaş.

Până la finalul partidei, selecţionata noastră şi-a creat şi alte ocazii de gol, însă cei care au marcat au fost ciprioţii prin Ioanu Marcos, de două ori, şi Konstantin Christodoulou. Acum două zile, Moldova a învins reprezentativa Ciprului cu scorul de 3-2.

Cipru - Moldova 6-2

Goluri: Manolis (6), Kouloumpris (10, 11), Christodoulou (32), Marcos (37, 39) -Tacot (30), Vicolaş (31)

Moldova (componenţa de start): Capsamun, Arlet, Hiloti, Tanurcov, Vicolaş

Au mai jucat: Burdujel, Coceban, Munteanu, Gojan, Hoderean, Tacot, Laşcu, Muntean, Cotelea

Aceste partide fac parte din programul de pregătire către prima etapă de calificare pentru CE 2014. Tricolorii vor mai disputa alte două meciuri de verificare, acasă cu Belarus, pe 15 şi 16 ianuarie. În perioada 22-27 ianuarie, Moldova va juca într-o grupă preliminară alături de naţionalele Maltei şi Georgiei.