Olimp-Electromaş a câştigat prima etapă a campionatului naţional de rugby în 7

05 noiembrie 2012

Clubul Olimp-Electromaş din Tiraspol, în colaborare cu Federaţia Moldovenească de Rugby, au organizat prima etapă a campionatului naţional de rugby în 7 al Moldovei, la Tiraspol-.

Echipa gazdă a câştigat grupa A, iar Sporting-ASEM  s-a impus în grupa B, astfel încât cele două s-au întâlnit în finala etapei. În prima repriză Olimp-Electromaş a marcat un eseu prin Eduard Toderică. În a doua repriză acelaşi Toderică, internaţional moldovean, marchează un eseu, iar Mihai Golubenco, debutant la Stockholm pentru haiduci, marchează unicul eseu pentru Sporting-ASEM. Spre finalul meciului Igor Snisarenco marchează şi el un eseu pentru Olimp-Electromaş, aducând scorul final de 19:7.

În finala pentru locul 3 USEFS a înscris în prima repirză patru eseuri spectaculoase prin: Petrachi , Bulgac, Cavcaliuc şi Cebotari, scorul pauzei fiind de 26:0. În a doua rparte a jocului, cei de la USEFS pun în teren jucătorii tineri, această mutare permiţând echipei Dinamo să ajungă în terenul advers de ţintă de trei ori, scorul final fiind de 26:17, USEFS ocupând locul 3.

Meciul pentru locul 5 a fost câştigat de ŞSSAR cu 24:0 în faţa celor de la USM-Gold Team. Eseurile au fost marcate de Brînză, Diaconu, Tarlev şi Belic. Locul 7 a fost ocupat de R.C. Ciorescu,care a câştigat cu 5:0 meciul cu  ULIM. Componenţa grupelor şi rezultatele înregistrate în întreaga competiţie: