Ceremonie grandioasă la Londra



Sportivii moldoveni au defilat, vineri seară, pe Stadionul Olimpic din Londra, la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de vară, în frunte cu portdrapelul Dan Olaru.

Jocurile Olimpice de vară de la Londra s-au deschis, cu o ceremonie a excentricităţii şi imaginarului ce a încântat, timp de peste trei ore, cei 80.000 de spectatori prezenţi în tribunele Stadionului Olimpic, dar şi telespectatorii din întreaga lume.

Startul ceremoniei a fost dat de rutierul Bradley Wiggins, câştigătorul Turului Franţei, care a bătut clopotul olimpic, cel mai mare clopot acordat din lume, realizat la doar câteva mile de stadion.

Spectacolul Isles of Wonder, realizat de Danny Boyle, regizorul filmului Vagabondul milionar recompensat cu opt premii Oscar în 2009, a dus la început asistenţa în statul tradiţional englez, fiind redate pe gazonul stadionului fâneţe, ogoare şi râuri.

40 de oi, 12 cai, trei vaci, două capre, zece gaini şi trei câini ciobăneşti şi-au făcut apariţia în arenă, alături de familii ieşite la picnic şi fermieri care îşi lucrează terenurile, întreaga reprezentaţie fiind concepută pentru a arăta ceea ce sunt britanicii ca naţiune, de unde vin şi direcţia spre care vor să meargă.

Источник – MOLDOVA.sports.md


ПРОКОММЕНТИРОВАТЬ

КОММЕНТАРИИ

Cамые обсуждаемые

Самые популярные

  • за год
  • за 6 месяцев

Новости

Loading...
Наверх ↑