Șocul continuă, Williams out

Surprizele continuă la Wimbledon. Deţinătoarea titlului şi principala favorită a competiţiei, jucătoarea americană Serena Williams, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de sportiva germană Sabine Lisicki, cap de serie numărul 23 şi locul 24 în clasamentul WTA.

Lisicki s-a impus cu scorul de 6-2, 1-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore şi trei minute. Nemţoaica a ratat prima minge de meci pe care a avut-o în setul trei, dar la a doua şansă nu a mai ratat, după care a izbucnit in lacrimi.

Sportiva din Germania a reuşit prin această victorie să oprească la 34 seria de meciuri consecutive câştigate de Serena Williams. Pe tabloul feminin primele trei favorite nu se mai află în concurs, după ce Maria Şarapova, a treia favorită, şi Victoria Azarenka, cap de serie numărul doi, au părăsit competiţia în turul secund.