Se ştiu semifinalele masculine

Turneul de la Wimbledon a continuat cu întrecerile din sferturile de finală la masculin. Dacă Djokovic, Del Potro și Janowicz s-au calificat în semifinale după victorii cu 3 la 0, nu la fel de ușor a fost și pentru favoritul local Andy Murray. Pentru un loc în careul de ași al competiției, scoțianul a avut nevoie de 5 seturi pentru a trece de Fernando Ferdasco.

Sârbul Novak Djokovic, a avut emoții doar în primul set contra cehului Tomas Berdych, câștigat în tie-break, cu scorul de 7 la 6. Următoarele două parțiale i-au aparținut în totalitate lui Nole, care este acum la doar un pas de o nouă finală la Wimbledon, după cea câștigată în 2011. În penultimul act, sârbul îl va întâlni pe Juan Martin del Potro care a trecut tot în trei seturi de spaniolul David Ferrer. Un meci inedit a fost cel dintre polonezii Jerzy Janowicz și Lucasz Kubot. Cel mai bun dintre ei a fost Janowicz, care a devenit totodată și primul tenismen polonez calificat în semifinalele unui turneu de Grand Slam. De departe cel mai disputat meci din sferturi de finală de Wimbledon a fost cel dintre Andy Murray și Fernando Verdasco. Scoţianul s-a impus la capătul a cinci seturi, scor 4-6, 3-6, 6-1, 6-4, 7-5.