David Colturi a câştigat a patra etapă a Campionatului de Cliff Diving

Americanul David Colturi a câştigat surprinzător cea de-a patra etapă a Campionatului Mondial de Cliff Diving, care a avut loc în apropierea oraşului Brescia. Colturi l-a învins pe conaţionalul său, Steven LoBue.

Campionul mondial din ultimii trei ani, Gary Hunt, s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului. Câştigătorul primelor două etape, rusul Artiom Silcenko a ocupat doar poziţia a 10-a. Sportivii au sărit de la o înălţime de 28 de metri. În total, la competiţia din Italia au participat 15 sportivi.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Cliff Diving va avea loc în oraşul Boston, din SUA, pe 25 august. Campionul va fi cunoscut după ultima rundă, care va avea loc pe 26 octombrie, în Thailanda.