Messi și Neymar au făcut show.

Noii colegi de la Barcelona, Leo Messi și Neymar, au pus în scenă un spectacol în toată regula. Cei doi au evoluat într-o partidă caritabilă, care le-a pus față în față pe echipa Prietenilor argentinianului și formația Restului lumii.

Meciul s-a disputat în Peru, în fața a peste 50 000 de spectatori, iar fondurile au fost donate pentru o cauză nobilă. Pe durata celor 90 de minute, pe teren și-au făcut apariția o mulțime de nume mari din lumea fotbalului.

Echipa prietenilor lui Messi s-a impus cu 8-5, iar personajele principale ale partidei - Messi și Neymar - au izbutit să înscrie de câte două ori.

Cel mai frumos gol al serii a fost reușit de brazilianul de 21 de ani, cu 20 de minute înainte de final. Neymar l-a văzut ieșit din poartă pe goalkeeper-ul advers și a trimis un șut perfect de la peste 40 de metri.

Pentru echipa prietenilor lui Messi au înscris: Messi (11, 37), Dani Alves (13), Osvaldo (24), Pablo Aimar (41), Lavezzi (45, 57) și Buonanotte (55).

Pentru Restul lumii au punctat: Gaston Ramírez (42), Neymar (48, 68), Malouda (49), Dani Alves (penalty - 61).