Evoluţie splendidă a celui mai bun tenisman moldovean din ultimii ani, Radu Albot

Evoluţie splendidă a celui mai bun tenisman moldovean din ultimii ani, Radu Albot, la turneul Challenger din oraşul german Furth.

Locul 137 în topul mondial, Radu Albot l-a eliminat în două seturi pe al treilea favorit al competiţiei, spaniolul Albert Montanes, aflat pe poziţia a 98-a în clasamentul ATP, şi s-a calificat în semifinale.

Albot a câştigat primul set la tie-break, scor 7-5, iar în setul secund la scorul de 1-1, partida a fost suspendată din cauza ploii.
Pauza de aproximativ 40 de minute nu l-a debusolat pe sportivul moldovean, ba dimpotrivă, și acesta şi-a adjudecat şi setul secund cu scorul net de 6-2.

Radu Albot îl va întâlni în semifinale pe germanul Tobias Kamke, clasat pe locul 155 mondial.
Albot a evoluat şi la proba de dublu la Challenger-ul de la Furth, dar, în pereche cu belarusul Serghei Betau, tenismanul nostru a fost eliminat din primul tur de tandemul german format din Philipp Marx și adversarul lui Albot din semifinalele de la simplu, Tobias Kamke.