Liverpool - Olympiakos Pireu, 2:0

04 августа 2013

Liverpool a câştigat cel de-al treilea amical din această vară. "Cormoranii" au învins campioana Greciei, Olympiakos Pireu, cu scorul de 2-0.

Joe Allen a marcat primul gol al meciului în minutul 24, iar Jordan Henderson a stabilit scorul final la jumătatea reprizei secunde. În acest intersezon, Liverpool a mai jucat două partide de pregătire, în care a marcat de şase ori şi nu a încasat niciun gol.

Până la startul campionatului, echipa antrenată de Brendan Rodgers va mai juca două meciuri amicale. Pe şapte august, formaţia engleză se va confrunta cu gruparea norvegiană Valerenga, iar peste trei zile, se va duela pe teren propriu cu Celtic Glasgow. În prima etapă din Premier League, Liverpool va juca pe "Anfield Road", cu Stoke City.