Inter, noul lider în Serie A

04 декабря 2017

Moral excelent pentru Inter înaintea derby-ului cu Juve. Inter a devenit lider după doi ani şi a înregistrat record de puncte al clubului.  Echipa antrenată de Luciano Spalletti a devenit noul lider din Serie A, în urma victoriei spectaculoase pe care a obţinut-o în faţa lui Chievo, scor 5-0, şi a egalat recordul de puncte al clubului după primele 15 etape. Datorită succesului de duminică, Inter a rămas singura echipă neînvinsă din Italia în acest sezon şi, pentru doar a doua oară în istorie, are 39 de puncte la finalul primelor 15 runde. Sâmbătă, Juventus a trecut în deplasare de Napoli cu 1-0 prin golul semnat de Higuain. Cagliari, cu Ioniță integralist, a remizat în deplasare cu Bologna. Milan, cu Gattuso la primul meci pe bancă, a remizat cu Benevento, echipă nu mai înregistrase puncte până în această rundă. Portarul Brignoli a adus remiza în al 6-a minut de prelungiri.