Benfica - Maritimo 6-0. Gazdele au egalat scorul campionatului

**Benfica - Maritimo 6-0.** Gazdele au egalat scorul campionatului

Benfica Lisabona a egalat scorul campionatului, 6-0. în meciul de pe teren propriu cu Maritimo, din etapa a 16-a. Campioana Portugaliei a deschis scorul pe Da Luz la capătul primei jumătăţi de oră, prin Pizzi.

Cinci minute mai târziu, fostul jucător al lui Espanyol a reuşit dubla. La faza următoare, Raul Jimenez a dus scorul la 3-0 cu un şut din careul mic.

La 5 minute de la reluare, Jonas a fost faultat în careu de Joao Diogo. Golgheterul campionatului portughez a transformat lovitura de pedeapsă. După încă 3 minute, Jonas a mai marcat o dată, tot din penalty, şi a ajuns la 15 goluri înscrise.

În minutul 69, la prima atingere de balon, Talisca a dus scorul la 6-0. Benfica a ajuns, astfel, la cea de-a opta victorie din 9 meciuri jucate pe teren prorpiu în acest sezon.