Și-au decis viitorul

06 декабря 2017

4 grupe și-au delegat echipele în primăvara Ligii Campionilor, acolo unde nu a ajuns Atletico Madrid.

Manchester United și Basel sunt echipele calificate din grupa A. United a terminat prima după ce a trecut de ȚSKA cu 2-1. Basel s-a clasat pe locul secund, după victoria cu Benfica, 2-0. Rușii merg în Europa League. Bayern a trecut de PSG cu 3-1, dar francezii au terminat grupa B pe prima poziție. Nici Anderlecht nu s-a bucurat prea tare de succesul cu Celtic, 0-1. Scoțienii vor evolua în Europa League. Roma a câștigat grupa C, după victoria cu azerii de la Qarabag, 1-0. Chelsea a remizat cu Atletico, 1-1 și s-a clasat pe locul secund, în timp ce echipa lui Simeone va evolua în primăvara Ligii Europa. În fine, Barcelona a câștigat grupa D, după ce în ultimul meci a trecut de Sporting cu 2-0. Juventus a învins cu același scor pe Olympiakos și s-a clasat pe locul secund. Portughezii vor merge în Europa League.