Juan Pablo Montoya a câştigat prima sa cursă după ce a revenit în competiţiile de IndyCar

Juan Pablo Montoya a câștigat cursa Pocono 500, cea de-a 11-a etapă din IndyCar. Aceasta a fost prima victorie a columbianului, după o pauză de 15 ani. Fostul pilot de Formula 1 s-a impus ultima dată în 2000, la Gateway.

Montoya l-a devansat pe Helio Castroneves cu două secunde și trei zecimi.

Podiumul a fost completat de Carlos Munoz, care a fost și cel mai bine poziționat pilot de la Honda. Tony Kanaan a condus până în ultimele trei tururi, însă a încheiat cursa pe 11, după ce pe final a trebuie să intre la boxe pentru o scurtă realimentare.

În clasamentul general, Will Power și Helio Castroneves împart prima poziție cu același număr de puncte. Cei doi sunt urmaţi de francezul Simon Pagenaud.

Următoarea etapă a Mondialului de IndyCar se va desfășura pe 12 iulie, în statul american Iowa.