Luptă mare pentru un loc în sferturi

Principalii favoriţi de la Wimbledon au avansat în sferturi. Partida liderului mondial a fost întreruptă.

Favoritul numărul doi, Roger Federer s-a impus cu 6-2, 6-2 și 6-3, după o oră și 26 de minute în faţa lui Roberto Bautista Agut. Într-un alt meci Novak Djokovic nu a reușit încă să-și asigure accederea în sferturile de finală de la Wimbledon. După o luptă aprigă la scorul 2-2 la seturi, meciul s-a întrerupt din cauza întunericului și va fi reluat astăzi. Britanicul Andy Murray a avut de muncit în faţa croatului Ivo Karlovic de care a trecut după 4 seturi foarte disputate, scor 7-6, 6-4, 5-7, 6-4. Favoritul numărul 4 la Wimbledon, Stanislas Wawrinka s-a calificat în sferturi după victoria în trei seturi cu David Goffin, scor 7-6, 7-6, 6-4.