07 сентября 2015

**VIDEO** Țara Galilor - Israel 0-0. Gazdele rămân pe primul loc în Grupa B, fără înfrângere

După 0-0 pe teren propriu cu Israel, Țara Galilor ramâne fără înfrângere în Grupa B a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016 și mai face un pas către turneul final care va fi găzduit de Franța.

La Cardiff, gazdele au dominat clar startul partidei și puteau deschide scorul în minutul 8, însă Andy King și Aaron Ramsey nu au reușit să trimită mingea în plasă. Același King a amenințat poarta adersă, dar portarul Marciano a fost din nou la post (61).

Singura ocazie a Israelului a venit în minutul 83, la o lovitură de cap a lui Hemed. Cu 6 goluri în aceste preliminarii, Gareth Bale l-a întins pe Marciano în finalul meciului, dar tabela a rămas nemodificată.

Galezii rămân pe primul loc în Grupa B, dar Belgia a recuperat din distanță și s-a apropiat la un singur punct de Bale&Co, după victoria cu 1-0 din Cipru.