07 сентября 2015

**VIDEO** Faza zilei în preliminarii: a aruncat cu guma de mestecat după un adversar şi a fost eliminat

Bosnia a învins duminică seara Andorra cu 3-0, la Zenica, păstrând astfel șanse pentru a prinde locul trei, de baraj, în grupa B preliminară a Euro 2016. Muhamed Besic a fost eliminat în repriza secundă pentru un motiv mai puțin întâlnit pe un teren de fotbal.

În minutul 63 al partidei, când scorul era deja 3-0, Ayala a avut o intrare dură asupra lui Besic, la mijlocul terenului, jucătorul din Andorra fiind avertizat. Dar arbitrul nord-irlandez Arnold Hunter a surprins și reacția lui Besic și i-a arătat acestuia direct cartonașul roșu.

Mijlocașul bosniac care joacă la Everton s-a ridicat după atacul lui Ayala, a scos guma de mestecat din gură și a aruncat cu ea după fotbalistul iberic. A stârnit reacția furioasă a altor adversari, Rodriguez îmbrâncindu-l și fiind și el eliminat. Dar gestul lui a uimit pe toată lumea fiind probabil unic într-o partidă oficială.