Barca e pe val, Real în degringoladă

Barcelona își menține avansul de 9 puncte față de a doua clasată din Primera Division. Real a mai făcut un pas greșit.

Cu Phillipe Coutinho în tribunele Camp Nou, Barca a trecut lejer de Levante cu scorul de 3-0. Messi și Suarez în prima repriză și Paulinho în partea secundă, au fost marcatorii golurilor. Barcelona are cu 9 puncte mai multe decât Atletico și 11 față de Valencia. Real e la 16 lungimi în spatele liderului. Echipa lui Zidane a remizat în deplasare cu Celta, 2-2. Daniel Wass a deschis scorul după o super reușită. Bale a semnat o dublă până la pauză și i-a adus pe ”galactici” în avantaj. Gomez a închis tabela cu 8 minute înainte de final, cu mențiunea că Celta a ratat și un penalty prin Aspas.