09 декабря 2014

**VIDEO** Victorie dramatică! Energia Târgu Jiu a învins maghiarii de la Kormend cu un coș înscris în ultima secundă

Spectacol la Digi Sport! Energia Târgu Jiu a învins echipa maghiară Kormend, scor 73-72 (19-18, 15-22, 18-15, 21-17), pe teren propriu, într-un meci din Grupa B a FIBA EuroChallenge şi are şanse la calificarea în faza a doua a grupelor.

Prima repriză a fost una cu răsturnări de scor, dar gorjenii au reuşit să se desprindă la zece puncte, 19-9 (8), cel mai mare avantaj al lor în acest meci, dar la finalul primului sfert avansul era de doar un punct, 19-18. Oaspeţii au preluat controlul meciului şi au condus chiar cu 10 puncte, 22-32 (17), Energia conducând din nou doar în minutul 32, 59-58.

Finalul a fost dramatic, dar în cele din urmă Energia s-a impus cu 73-72, graţie unui coş de două puncte reuşit de Karpelesz când mai era o secundă de joc. Karpelsz a fost la un pas de a rata aruncarea, dar inelul a fost prietenos cu echipa din România.

Cel mai bun om al gazdelor a fost Nemanja Milosevic, cu 16 puncte şi 13 recuperări. Antrenorul cipriot Antonis Constantinides i-a mai follosit pe Giordan Watson 15 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive, Porter Troupe 8 p, 4 rec, 4 pd, Michal Kremen 10 p, 4 rec, 2 pd, Cătălin Vlaicu 2 rec, Frankie Sullivan 8 p, 2 rec, 1 pd, Tal Karpelesz 12 p, 6 rec, 1 pd, Barîş Aktaş 1 rec, Larry Turner 4 p, 2 rec, 1 pd.

La Kormend, internaţionalul român Rolland Török a reuşit 7 puncte şi 6 recuperări. Au mai jucat Charles Burgess 13 p, 6 rec, 8 pd, Ryan Richards 25 p, 10 rec, 1 pd, Marko Popadic 8 p, 1 rec, 2 pd, Walter Lemon 11 p, 2 rec, 1 pd, Bela Sonyak 1 rec, Norbert Toth 8 p, 3 rec, 1 pd, Csaba Ferencz 3 rec, 1 pd. Antrenor: Ante Perica.

În celălalt meci din grupă, Tartu Rock (Estonia) a dispus de Lukoil Academic, la Sofia, cu 75-73. În clasament, pe primul loc se află Tartu Rock, cu 9 puncte, urmată de Energia, 8 p, Kormend, 7 p, Lukoil Academic Sofia, 6 p.

Energia va disputa ultimul meci pe 16 decembrie, la Sofia.