EURO-2016: Elveţia a câştigat la limită partida cu Albania

Elveţia a câştigat la limită cu 1-0 partida cu Albania din grupa A la EURO-2016. Singurul gol a fost înscris în minutul cinci de Fabian Schar, care a profitat de o ieşire neinspirată a portarului Etrit Berisha.
Albania ar putea restabili echilibrul prin Armando Sadiku, care a scăpat singur cu portarul Yann Sommer, însă nu l-a putut învinge.
Albanezii au rămas în inferioritate numerică în minutul 37, când căpitanul Lorik Cana a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.
Elveţia a fost aproape de golul al doilea, însă Blerim Dzemaili a trimis balonul în bară.
După pauză elvețieni puteau să-și majoreze avantajul dar au ratat mai multe ocazii prin Seferovic.
Chiar si în zece oameni, Albania a ratat o şansă uriaşă de a egala pe finalul meciului prin Shkelzen Gashi.
Cea de-a doua partidă la Campionatul European, Elveţia o va disputa pe 15 iunie împortiva României. În aceeaşi zi Albania va juca cu Franţa.