La un pas de a cuceri titlul! Golden State Warriors mai are nevoie doar de o victorie

Golden State Warriors mai are nevoie de o victorie pentru a cuceri al doilea titlul consecutiv în liga profesionistă nord-americană de baschet.
Deţinătoarea trofeului conduce la general cu 3-1 în finala cu Cleveland Cavaliers. Warriors a câştigat în deplasare cea de-a patra partidă a duelului cu scorul de 108-97.
Cavaliers a condus la pauza mare cu o diferenţă de 5 puncte, însă lucrurile s-au schimbat în ultimele două reprize. În final Golden State s-a impus cu un avantaj de 11 puncte.
Vedeta oaspeţilor, Stephen Curry, a făcut încă un meci mare şi a acumulat 38 de puncte.
În timpul partidei a avut loc şi momente tensionate. Baschetbalistul lui Cleveland Cavaliers, LeBron James, a fost un pas de a se lua la pumni cu jucătorul lui Warriors, Draymond Green.
Următorul meci din finala NBA este programat pentru marţi, 14 iunie.