Anglia la mondial, Ucraina la baraj

016 октября 2013

În grupa Moldovei, Ucraina a umilit pe San Marino scor 8-0 în speranţa că Polonia o va ajuta cu un rezultat pozitiv în meciul de pe Wembley. "Leşii" au pierdut însă scor 0-2, iar Anglia merge direct la mondial.

Vecinii noştri de la est le-au marcat lui San Marino câte goluri au putut. În doar 20 de minute Selezniov , dublă şi Devic au punctat pentru 3-0. În repriza secundă oaspeţii nu au slăbit turaţiiile şi până la finalul meciului au făcut ca tabela să arate un impresionant scor de 8-0. Devic a reuşit să-şi treacă în cont un hattrick, iar câte un gol le-au aparţinut lui Iarmolenko, Bezus şi Mandziuk. Victoria la scor însă nu i-a ajutat pe ucraineni, care se mulţumesc merg la baraj. Asta pentru că Polonia nu a reuşit să pună probleme Angliei pe Wembley, pierzând scor 0-2. Rooney şi Gerrard au marcat golurile prin care gazdele s-au calificat direct la campionatul mondial.