Rezultat istoric înregistrat de "tricolori" în ultimul meci din preliminariile pentru Campionatul Mondial din Brazilia. Moldova a trecut în deplasare de Muntenegru cu scorul de 5-2. Cu atât este mai amară înfrângerea pentru jucători echipei gazde, cu cât le-au fost promise prime de 10.000 de euro de jucător în cazul unui succes.
Naţionala a făcut aseară istorie la Podgorica, unde a înregistrat cea mai categorică victorie din deplasare într-un meci oficial. În acelaşi timp este primul meci oficial din istorie în care prima reprezentativă înscrie 5 goluri.
Balul de la Podgorica a fost deschis de Alexandru Antoniuc, care a speculat o greşeală a portarului advers. După revenirea de la cabine, gazdele au restabilit egalitatea dupa ce Jovetic a transformat un penalty dictat la un fault al lui Golovatenco. Armaş i-a adus pe "tricolori" în avantaj în minutul 62, rămas singur în faţa porţii. Peste alte 2 minute, Sidorenco a prins un şut extraordinar de la marginea careului şi a majorat diferenţa până la 3-1. Apoi Artur Ioniţă a speculat o nouă greşeală a portarului şi a trimis în poarta goală. Ultimul gol al moldovenilor a fost semnat de Antoniuc. Acesta s-a descurcat de minune în faţa unui fundaş şi a portarului. Scorul final a fost stabilit de Jovetic în prelungirile partidei. Moldova a adunat în aceste preliminarii 11 puncte şi termină grupa pe locul 5, doar în faţa reprezentativei din San Marino. În urma acestui rezultat Moldova va urca considerabil în clasamentul FIFA.