Gorenje Velenje - Aalborg 25-30

017 октября 2013

></p><p>Etapa a patra din<strong> Velux Champions League</strong> a început cu o surpriză. Danezii de la <strong>Aalborg</strong> au învins-o în deplasare pe campioana Sloveniei, <strong>Gorenje Velenje</strong>.</p><p>Danezii au condus tot meciul. Vedeta lor, campionul european <strong>Mensah Larsen</strong>, a reușit unul din cele mai frumoase goluri ale meciului chiar în finalul primei reprize, care s-a încheiat 15-11 pentru <strong>Aalborg</strong>.</p><p><strong>Larsen</strong>, <strong>Slundt</strong> și <strong>Tvedten</strong> au reușit 22 din cele 30 de goluri ale campioanei Danemarcei. Un singur jucător de la <strong>Velenje</strong> s-a ridicat la nivelul adversarilor. Conducătorul de joc <strong>Stas Skube</strong> a terminat meciul cu 8 goluri.</p><p><strong>Gorenje</strong> nu s-a apropiat niciodată în repriza a doua de <strong>Aalborg</strong>, care s-a impus cu 30-25 și a reușit a doua victorie în grupa D a Ligii Campionilor. Cu 4 puncte, <strong>Aalborg</strong> este în spatele super-puterilor din <strong>Germania</strong>, <strong>Hamburg</strong> și <strong>Flensburg</strong>.</p>                    </div>