EURO 2016: Belgia a făcut spectacol în meciul cu Irlanda

Belgia a obţinut prima victorie la EURO-2016. Echipa pregătită de Marc Wilmots a făcut spectacol şi a învins Irlanda cu scorul de 3-0 în etapa a doua din faza grupelor.
După o primă repriză fără gol, Belgia a deschis scorul imediat după pauză prin atacantul Romelu Lukaku.
Mijlocaşul Axel Witsel a dublat avantajul echipei sale în minutul 61, după ce a finalizat cu o lovitură de cap centrarea lui Meunier.
Belgia a continuat să atace şi a stabilit scorul final peste nouă minute prin Romelu Lukaku, care şi-a trecut în cont dubla.
Atacantul în vârstă de 23 de ani este primul fotbalist belgian care reușește să marcheze două goluri la un Campionat European.
Belgia este pe locul doi în grupă cu 3 puncte acumulate.
Astfel, belgienii au nevoie de cel puţin un egal în partida cu Suedia pentru a se califica în optimile de finală.