Marc Marquez a câștigat cursa de Moto GP de la Indianapolis

019 августа 2013

></p><p><strong>Marc Marquez a reuşit al patrulea succes al sezonului după ce i-a învins la Indianapolis pe urmăritorii săi din clasamentul general, Dani Pedrosa şi Jorge Lorenzo. Rossi a fost al patrulea.</strong></p><p>Marc Marquez a confirmat la Indianapolis forma excelentă pe care o traversează în acest an şi a transformat plecarea din pole position în victorie, a treia din acest sezon.</p><p>Campionul competiţiei din 2010 și 2012, Jorge Lorenzo, a preluat iniţiativa la scurt timp după start şi şi-a păstrat poziţia până la jumătatea cursei. Cu 15 tururi înainte de final s-a făcut din nou rocada şi Marquez a trecut primul linia de sosire, la 3 secunde şi jumătate faţă de urmăritori.</p><p>Coechipierul acestuia de la Repsol Honda, Dani Pedrosa, şi Jorge Lorenzo de la Yamaha au încheiat podiumul, care este acelaşi ca în clasamentul general. Rossi a terminat pe 4, urmat de Cal Crutchlow, care a luptat din greu pentru poziţia a 5-a.</p><p><span style=Tot duminică Este Rabat de la Tuenti a fost primul la Moto 2 în timp ce la Moto 3 a câştigat Alex Rins, de la Estrella Galicia.