Titlul în GT Masters se poate câștiga duminică, în a doua cursă din Olanda

020 сентября 2015

**VIDEO** Titlul în GT Masters se poate câștiga duminică, în a doua cursă din Olanda

Luca Ludwig și Sebastian Asch au câștigat prima cursă de la Zandvoort, din Mastersul GT ADAC, și au făcut un pas uriaș către titlul sezonului 2015. Echipajul Zakspeed a profitat de cele două penalizări ale piloților Lamborghini Reiter, pentru comportament nesportiv, și s-a impus cu un avans de aproape 5 secunde.

Marc Basseng, pilot Audi, a încheiat pe locul al doilea. Philip Geipel și Tom Dillman s-au luptat pentru locul al treilea până în ultimul tur. Geipel a depășit pe ultimii metri ai cursei și a urcat pe podium pentru a doua oară în sezonul 2015.

Francezul Tom Dillman, debutant în competiție alături de constructorul Bentley, a greșit în ultimele două viraje și nu a mai avut reacție. O cursă bună pe malul Mării Nordului a făcut și legendarul Bernd Schneider. Multiplul campion DTM, pilot al unui model Mecedes SLS AMG, a încheiat pe locul 6, dar a muncit jumătate de cursă pentru această clasare.

Cea de a doua cursă de la Zandvoort va putea fi urmarita duminică, de la ora 16:45, în exclusivitate pe Digi Sport 3.