Atleţii din Etiopia au dominat maratonul de la Beijing

020 сентября 2015

Mariko Kipchumba din Kenya a câştigat, duminică, Maratonul de la Beijing. Sportivul în vârstă de 41 de ani a fost cronometrat cu două ore şi 11 minute.

Berhanu Tolcha din Etiopia s-a clasat pe locul doi, fiind cu 37 de secunde mai lent decât învingătorul. Un alt african, Wirimai Juwawo din Zimbabwe s-a mulţumit cu medalia de bronz.

Maratonul feminin a fost câştigat de Betelhem Cherenet din Etiopia. Atleta a ajuns la finiş în două ore 27 de minute şi 31 de secunde. O altă etiopiană Abebech Bekele şi nord-coreeana Sin Yong Sun au completat podiumul.

Maratonul de la Beijing a ajuns în acest an la a 35-a ediţie. Cei 30 de mii de participanţi au alergat pe  o distanţă de 42 de kilometri şi 195 metri. Ei au parcurs distanţa din centrul oraşului Beijing până la parcul olimpic.

Recordul acestui maraton a fost stabilit în 2013 de Tadese Tola din Etiopia. Atletul african a fost cronometrat atunci cu două ore, 7 minute şi 16 secunde.