Posmac a jucat şi în al treilea meci pentru Moldova

/><br /><p>Naţionala de fotbal a Moldovei a încheiat cantonamentul din Emiratele Arabe Unite cu meciul împotriva Poloniei, care s-a încheiat cu o nouă înfrângere a «tricolorilor» - 0:1.</p>  <p>Fundaşul central al «dacilor» Veaceslav Posmac a fost din nou titular, ca şi în precedentele partide împotriva Suediei şi Norvegiei. Din păcate, confruntarea împotriva polonezilor a fost una cu ghinion pentru fundaşul în vârstă de 23 de ani, pentru că anume din greşeala jucătorului nostru s-a înscris şi unicul gol. În minutul 75, Posmac a primit un cartonaş galben.</p>  <p>În general, prima repriză a fost dominată de polonezi. Au deschis scorul şi apoi au mai avut două ocazii foarte importante de a dubla avantajul, dar de fiecare dată a intervenit superb portarul naţionalei, Ilie Cebanu. Moldova a avut câteva ocazii de poartă, dar la finalizarea a lăsat de dorit. A doua repriză a fost una mai bună. «Tricolorii» au jucat de la egal la egal cu adversarii, dar aşa şi nu au putut să egaleze.</p>  <p>Analizând rezultatele, Veaceslav Posmac a jucat în toate cele trei partide pentru naţionala Moldovei în cantonamentul din Emiratele Arabe Unite. Fotbalistul «Daciei» a marcat un gol şi a primit trei cartonaşe galbene.</p>  <p><em>- În ciuda acestor trei înfrângeri, cred că experienţa acumulată ne va ajuta pe viitor. Mai mult decât atât, m-am convins cine merită să evolueze pentru naţională, în cine stă viitorul acesteia</em>, - a menţionat antrenorul principal al naţionalei Moldovei, <strong class=Ion Caras.

Moldova - Polonia 0:1 (0:1)

Gol: Brozek, 10 - 0:1

Moldova: Cebanu, Burghiu, Golovatenco, Posmac, Racu, Cebotaru, A. Antoniuc (Suvorov, 53), Dedov (Gânsari, 53), V. Ivanov (Frunze, 55), Sidorenco, Patraş

Polonia: Miskiewicz, Olkowski, Pawlowski, (Linetty, 63), Brozek (Maslowski, 68), Madej, Golla (Wilusz, 68), Plizga (Jodlowiec, 69), Lewczuk (Wawrzyniak, 81), Kokoszka, Zachara, Pazdan

Avertismente: Posmac (M), 75

Arbitru - Saleh ah Hethlol (Arabia Saudită)

20 ianuarie. Abu-Dhabi, EAU. Stadionul «Zayed Sports City»