Victorie categorică pentru echipa fotbalistului moldovean Alexandru Gaţcan, FC Rostov

021 августа 2016
Echipa fotbalistului moldovean Alexandru Gaţcan, FC Rostov, se află într-o formă bună înaintea meciului-retur cu Ajax Amsterdam din play-off-ul Ligii Campionilor. Vicecampioana Rusiei a învins fără drept de apel, scor 3-0, gruparea nou-promovată Tom Tomsk.
Până la pauză Rostov a marcat două goluri prin Novoselţev şi iranianul Ezzatolahi.
Rezultatul final a fost stabilit în minutul 52 de către fostul jucător al formaţiei Sheriff Tiraspol, Alexandr Erohin.
Adversara lui FC Rostov din Champions League, Ajax Amsterdam, a suferit acasă o înfrângere dramatică în Campionatul Olandei.
Mijlocaşul lăncierilor Davy Klaassen a înscris chiar în primul minut al partidei cu Willem II.
Oaspeţii au avut o reacție neașteptat de cirulentă şi au marcat două goluri prin Erik Falkenburg şi Fran Sol încă în prima jumătate de oră de joc și au răsturnat scorul.
Willem II s-a impus cu 2-1 şi a obţinut prima victorie în actuala ediție de campionat.
Manşa a doua a confruntării FC Rostov-Ajax Amsterdam este programată pentru 24 august şi va transmisă de PRIME de la ora 21:45 de minute.