Energia Tg. Jiu - BC Mureş 81-78. Gorjenii s-au impus după un final cu emoţii

**VIDEO** Energia Tg. Jiu - BC Mureş 81-78. Gorjenii s-au impus după un final cu emoţii

Victorie mare pentru Energia Târgu Jiu, în meciul cu BC Mureş, din Liga Naţională de baschet. Gorjenii s-au impus cu 81-78, după un meci în care oaspeţii au dat cel mai bun marcator. Adamovic a reuşit 26 de puncte.

Calificate deja în playoff, Energia Târgu Jiu şi BC Mureş s-au luptat pentru o clasare cât mai bună la finalul sezonului regulat.

Gazdele au început bine şi conduceau în pauza mare cu 42-37.

Dominarea gorjeană a continuat şi în sfertul trei, iar ardelenii au încercat să revină în ultimele minute.

Bosniacul Adamovic a fost cel mai bun de pe teren, cu 26 de puncte şi 5 pase decisive, însa prestaţia sa nu a fost suficientă pentru victoria Mureşului.

Oaspeţii puteau să trimită totuşi meciul în prelungiri, dar Polyak a ratat o aruncare de la distanţă şi Energia s-a impus cu 81-78.