Classic Chişinău, eliminată din Cupa UEFA

022 августа 2016
Classic Chişinău a ratat calificarea în turul doi preliminar al Cupei UEFA la fotbal în sală.
Campioana Moldovei a pierdut cu 2-4 partida cu echipa germană Hamburg Panthers şi s-a clasat doar pe locul secund în grupa C.
Classic avea nevoie doar de victorie pentru a ajunge mai departe, dar a început slab meciul decisiv şi a fost condusă cu 2-0 la pauză. În repriza secundă jocul a fost mai echilibrat, iar fiecare formaţie a înscris câte două goluri.
Cel mai experimentat jucător din lotul lui Classic, Ian Iacovenco, în vârstă de 40 de ani, a reișit să marcheze ambele goluri ale formatiei chișinăuiene.
Hamburg Panthers s-a clasat pe prima poziţie în grupa C şi s-a calificat în faza următoare a preliminariilor Cupei UEFA la fotbal în sală.
Partidele au avut loc pe "Futsal Arena FMF" din comuna Ciorescu.