Record pentru Buffon! Portarul lui Juventus a intrat în istorie după meciul cu Monchengladbach

022 октября 2015

**Record pentru Buffon!** Portarul lui Juventus a intrat în istorie după meciul cu Monchengladbach

Juventus Torino a reușit doar o remiză pe teren propriu cu Borussia Monchengladbach, scor 0-0, în etapa a treia din UEFA Champions League, însă italienii sunt pe primul loc în grupa D, având cu un punct mai mult decât Manchester City.

Partida a fost una specială pentru veteranul din poarta lui Juventus, Gianluigi Buffon. Ajuns la aproape 38 de ani, portarul italian rămâne un om de bază atât pentru torinezi, cât și pentru reprezentativa Italiei.

Buffon a devenit omul cu cele mai multe minute jucate din istoria lui Juventus, club pentru care evoluează din 2001, an în care a fost transferat de la Parma. El a ajuns la 48.885 de minute, un veritabil record în istoria clubului!

În acest sezon de Serie A, Gianluigi Buffon a bifat 630 de minute în cele 7 meciuri, în timp ce în UEFA Champions League a strâns 270 de minute în primele 3 jocuri din faza grupelor.

Juventus - Atalanta este ÎN DIRECT la Digi Sport 2, duminică, de la ora 16:00. Fazele video sunt pe digisport.ro și m.digisport.ro!