Rusia câştigă clasamentul pe medalii

025 февраля 2014

Rusia a câştigat clasamentul pe naţiuni la Jocurile Olimpice de la Soci cu 33 de medalii.

Grație acestui fapt, gazdele celei de-a XII-a ediții a Jocurilor Olimpice de iarnă conduc în clasamentul pe națiuni atât după numărul de medalii cucerite, cât și după numărul total de medalii de aur. 13 medalii de aur, 11 de argint şi 9 de bronz au cucerit sportivii ruşi. Norvegia s-a clasat pe locul secund cu 11 medalii de aur, 5 de argint şi 10 de bronz. Canada s-a clasat în acest clasament neoficial pe locul 3, cu 10 medalii de aur, 10 de argint şi 5 de bronz. Ultima medalie de aur a Canadei a fost cucerită de echipa de hochei, care a dispus în finala competiţiei de Suedia cu 3-0. Locul 3 în concursul de hochei a revenit Finlandei, care a trecut în finala mică de SUA cu 5-0. Cei patru sportivi moldoveni care au concurat la Soci au avut evoluţii modeste.