026 октября 2014

**VIDEO** Ratarea anului vine dinAustralia. Cum se poate trimite peste poartă din 2 metri!

Actuala ediție a campionatului Australiei și-a consumat până acum doar trei etape, dar deja au început să apară fazele notabile. Așa s-a întâmplat la partida dintre Adelaide United și Perth Glory, care s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea gazdelor.

Introdus pe teren în minutul 61, atacantul de 19 ani Awer Mabil a fost cel care a mărit avantajul echipei sale doar șapte minute mai târziu la scorul de 2-0.

Australianul de origine kenyană nu va uita însă foarte ușor acest meci. Asta din cauza unei faze care s-a petrecut în minutul 82, când a fost servit perfect în fața porții goale de un coechipier, însă a reluat peste transversală de la numai doi metri, după ce a lovit mingea cu genunchiul!

Din fericire pentru Mabil, scorul nu s-a mai schimbat, iar formația sa a înregistrat cea de-a doua victorie în primele trei etape, acumulând până acum șapte puncte, în condițiile în care a obținut și un egal.