Măcar în cupă

Manchester United a reuşit să obţină calificarea în optimile de finală ale Cupei Angliei după ce a reuşit să câştige pe terenul lui Derby County, formaţie din Championship, scor 3-1.

Presiunea care planează asupra antrenorului Louis van Gal în campionat se pare că nu şi-a pus amprenta în Cupă. Rooney a deschis scorul după un sfert de oră, însă gazdele au reuşit să restabilească egalitatea până la pauză prin Thorne. În mitanul secund Blind i-a dus din nou în vantaj pe oaspeţi, iar Mata a risipit orice emoţie în privinţa victoriei "diavolilor roşii" după ce a stabilit scorul final în minutul 83. Pentru Manchester United următorul meci este programat pe Old Trafford, marţi împotriva celor de la Stoke City.