EURO 2016. Polonia şi Portugalia se vor duela pentru un loc în sferturile de finală

După o pauză de două zile Campionatul European revine cu primul meci din sferturile de finală.
În această seară Polonia şi Portugalia vor juca pe Stade Velodrome din Marsilia cu începere de la ora 22:00.
Cele două echipe sunt neînvinse la acest turneu final, iar lusitanii au obţinut prima victoria abia în optimile de finală, când au eliminat Croaţia după prelungiri.
Naţionala Portugaliei s-a calificat în sferturile de finală la Campionatul European pentru a şasea oară, fiind singura reprezentativă de pe bătrânul continent care reușește o asemenea performanţă.
Portugalia şi Polonia s-au întâlnit până acum de zece ori, lusitanii obţinând 4 victorii, iar alte trei meciuri s-au încheiat la egalitate.
Partida din această seară va fi arbitrată de germanul Felix Brych.