O nou victorie pentru City

Manchester City îşi menţine avansul faţă de rivalii de la United, după o victorie obţinută în prelungiri.  Un gol marcat de Raheem Sterling în al şaselea minut de prelungire al meciului cu Southampton i-a permis lui Manchester City să-şi păstreze avansul de 8 puncte în fruntea clasamentului din Premier League. Echipa pregătită de Pep Guardiola s-a impus cu 2-1 pe teren propriu şi îşi continuă parcursul aproape perfect în actuala ediţie de campionat. "Cetăţenii" au 13 victorii şi un egal în primele 14 etape, pentru un total de 40 de puncte, ceea ce reprezintă un record pentru Premier League. Arsenal a reuşit scorul etapei a 14-a, 5-0 cu Huddersfield. Liverpool s-a impus cu 3-0 în faţa lui Stoke, iar Chelsea a trecut de Swansea, scor 1-0.