Tomis Constanţa şi Volei Municipal Zalău au făcut spectacol în derby-ul Diviziei A 1, în direct la Digi Sport.
La capătul unui meci maraton, întins pe durata a cinci seturi, jucătorii lui Martin Stoev au bifat cea de-a doua victorie din acest sezon, după ce s-au impus cu 3-2 (26-28, 25-19, 22-25, 25-21, 15-13).
Dornică să-şi ia revanşa după ce a ratat titlul, echipa din Zalau a început mai bine, dar a câştigat greu primul set, cu 28-26. Tomis a replicat imediat şi a restabilit egalitatea, 25-19.
Echilibrul s-a menţinut şi după următoarele două seturi, astfel că a fost nevoie de decisiv pentru a stabili câştigătoarea. Tomis s-a impus cu 15-13 şi Zalăul rămâne fără victorie, după disputarea primelor două etape.
A fost un nou succes pentru Martin Stoev în confruntările cu tatăl său, Stoyan Stoev, antrenorul ardelenilor. Pentru constănţeni urmează meciul cu Asse Lennik, din Champions League, joi, de la ora 21:15, în direct la Digi Sport 3.