City, eliminată din Cupă

020 февраля 2018

Manchester City nu va avea un sezon perfect. "Cetăţenii" au fost învinşi de Wigan, scor 1-0 şi, în consecinţă, au fost eliminaţi din Cupa Angliei.

Guardiola a tratat cât se poate de serios meciul cu Wigan, trimiţând în teren o echipă foarte puternică. După o primă repriză în care oaspeţii au controlat jocul, echilibrul numeric a fost rupt când Delph a primit cartonaş roşu. Chiar dacă partea secundă nu a schimbat mult situaţia din teren, City având posesia, pe final Will Grigg a dat lovitura, aducând calificarea lui Wigan. La final, nervii au cedat. Fanii gazdelor au intrat pe teren pentru a celebra victoria, iar un suporter a intrat într-o altercaţie cu starul "cetăţenilor", Kun Aguero. Acesta din urmă l-a lovit pe susţinătorul lui Wigan şi acum riscă să fie suspendat. Şi antrenorul Pep Guardiola a fost protagonistul unui incident, el având un conflict cu tehnicianul echipei Wigan Paul Cook, la pauză, în tunelul de la vestiare.