Milan a câștgat derby-ul cu Inter

028 декабря 2017

AC Milan s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei după ce a câștigat derby-ul cu Inter, 1-0. A fost nevoie de prelungiri pentru a decide câștigătoarea.  Echipa lui Gattuso s-a impus cu 1-0, după golul înscris de Cutrone, în prelungiri. Milan a avut cea mai mare ocazie a primei reprize, la lovitura de cap a lui Bonaventura, respinsă de Handanovic. Tot în prima parte, Interului i-a fost anulat un gol, pe baza arbitrajului video. Cele două rivale şi-au împărţit ocaziile şi după pauză. Joao Mario a tras în portar din câţiva metri, apoi Milanul a trecut în două rânduri pe lângă gol. Bonaventura n-a profitat de eroarea lui Handanovic, iar Suso a nimerit bara. Cutrone a dat golul victoriei în minutul 104. Milan va juca în semifinale cu Lazio.