Dacia Chişinău, ocupanta locului secund în Divizia Naţională la fotbal, a revenit din vacanţa de iarnă şi a început pregătirea pentru partea a doua a competiţiilor interne, campionatul şi cupa.
Trupa pregătită de tehnicianul Igor Dobrovolskiy se va antrena până la finalul lunii pe terenul sintetic de la CSCT Buiucani, unde Dacia îşi are baza pentru timpul de iarnă, iar la începutul lunii februarie va pleca la un cantonament în Turcia, la Antalya.
Deocamdată lupii galbeni au început antrenamentele fără stranieri, care se vor alătura lotului vicecampionei în următoarele 3-4 zile. La Dacia a revenit portarul Ghenadie Moşneaga şi atacantul Oleg Molla. La fel cu dacii se pregătesc şi tinerii de la Dacia-2-Buiucani: Dorin Răilean, Petru Postoroncă, Alexandru Costin sau Luka Tatkhashvili.
Календарь Молдовы на пути к ЧМ-2026
Георге Штефанец: «Условия для спортсменов должны быть не хуже, чем у депутатов и дипломатов»
Георге Штефанец: «Кайф от «Евроспорта». Боксёр мог нокаутировать на ринге медицинского работника»
Георге Штефанец: «В нюансах скрывается дисбаланс. Он сказывается на итоговых результатах»



