Sheriff a remizat cu Rubin

Sheriff Tiraspol a debutat cu dreptul în cadrul cantonamentului din Turcia. Elevii lui Mihai Stoichiţă au remizat 2-2 cu ruşii de la Rubin Kazan.

Eroul viespilor a fost Marko Stanojevic care a reuşit o dublă în minutele 3 şi 38. Prima reuşită a fost una de senzaţie după o combinaţie între Alexandru Paşcenco şi Ciprian Tănasă. Rubin au reuşit primul gol prin Natcho, care a transformat un penalty în minutul 79. Peste 6 minute Aleksandr Ryazantsev a făcut 2-2.

La Rubin au jucat şi internaţionalii moldoveni Mihai Plătică şi Radu Gînsari.

Sheriff - Rubin 2-2 (2-0)

Goluri: Stanojevic, 3-1-0, Stanojevic, 38 - 2-0, Natcho, 79 - 2-1, Ryazantsev, 85 - 2-2

Sheriff: Stajila (Zveaghinţev, 46), Metoua, Samardzic (Pajovic, 65), Haceaturov, Luvannor, Onică (Pereira, 80), Stanojevic (Poiarcov, 68), Paşcenco (Marjanovic, 56), Dedov (Apatic, 61), Tănasă (Gheorghiev, 46), Pesic (Vladislav, 46, Franho, 72)

Rubin: Ryzhykov, Kuzmin (Ansaldi, 46), Navas (Sharonov, 46) Bocchetti (Kvirkvelya, 46), Marcano (Kislyak, 46) A.Eremenko (Plătică, 46), R.Eremenko (Natcho, 46), Abyshov (Ryazantsev, 46), Galyalin (Rondon, 46), Kasaev (Karadeniz, 46), Davydov (Gînsari, 46).

Următoarea partidă amicală Sheriff o va susţine pe 25 ianuarie contra bulgarilor de la Ludogorets.