Gabi Balint a ajuns la un acord cu Federaţia de profil şi va conduce naţionala Moldovei în următorii 2 ani. Antrenorul român de 47 de ani l-a înlocuit pe Igor Dobrovolski, care a părăsit naţionala după ce a ocupat ultimul loc în preliminariile Campionatului Mondial din 2010.
Balint cunoaşte fotbalul moldovenesc, antrenând echipa Sheriff în sezonul 2002-2003. A câştigat campionatul Moldovei şi Cupa CSI de la Moscova. Anul trecut a dus-o pe Timişoara în preliminariile Ligii Campionilor, dar a fost demis la finalul sezonului.
Gabi Balint a avut o carieră de fotbalist strălucită. A câştigat Cupa Campionilor Europeni şi Supecupa Europei cu Steaua, cu care a fost de 5 ori campion al României.
Balint revine în fotbal după mai bine de jumătate de an de pauză şi va debuta pe banca tehnică a naţionalei Moldovei pe 3 martie în Antalya în amicalul cu Kazahstan. El va fi secundat de fostul internaţional moldovean Ivan Testemiţanu.
ЧМ по дзюдо среди кадетов – в Кишинёве!
Эдуард Чобану: "Гала – это, прежде всего, праздник профессионального спорта"
Эдуард Чобану: «Мне говорили прямо в лицо, что спортивная пресса – даже не во второстепенном ряду»
Календарь Молдовы в Лиге наций


