Visul naţionalei Moldovei de tenis de a ajunge în etapa a doua a zonei Euro-Africane a Cupei Davis s-a spulberat aidoma unui fum.
În confruntarea cu puternica echipa a Belarusului, elevii lui Vadim Şuster nu au reuşit calificarea în faza următoarea. După ce Roman Borvanov a fost învins de Vladimir Ignatik, cel mai bun tenisman moldovean al momentului Radu Albot a resprins speranţa calificării învingându-l pe Dmitriy Zhirmont cu 6-7, 7-5, 6-4, 6-2.
Speranţa a murit foarte repede după înfrângerea la proba de dublu, unde Maxim Dubarenco şi Roman Borvanov nu au avut nici o şansă în faţa perechii Maksim Mirnyi/Aleksandr Buryi. Scor final 2-6, 2-6, 4-6 pentru Belarus, care era cu un pas în runda următoare. Soarta calificării a fost pecetluită de Vladimir Ignanik care a trecut de Radu Albot cu 7-5, 7-6, 6-1. În ultima partidă care nu mai decide nimic Andrei Gorban se va duela cu Dmitriy Zhirmont.
În următoarea rundă Belarus va juca cu Bosnia şi Herţegovina, iar Moldova se va duela cu Turcia pentru rămânerea zona Euro-Africană. Partidele vor avea loc în Turcia în zilele de 6,7 şi 8 aprilie.
ЧМ по дзюдо среди кадетов – в Кишинёве!
Эдуард Чобану: "Гала – это, прежде всего, праздник профессионального спорта"
Эдуард Чобану: «Мне говорили прямо в лицо, что спортивная пресса – даже не во второстепенном ряду»
Календарь Молдовы в Лиге наций


