Naţionala Moldovei de powerlifting a cucerit 56 de medalii.

Sportivii moldoveni au revenit în patrie cu un număr record de medalii de la campionatul mondial de powerlifting. 17 sportivi au obţinut 56 de medalii şi au stabilit 16 recorduri mondiale. Selecţionata a plecat până în Belgia cu autocarul, iar la volan s-au aflat sportivii.

Fiecare membru al lotului naţional de powerlifting a obţinut cel puţin câte 3 medalii ţi câte o cupă.

Naţionala Moldovei s-a deplasat la campionatul mondial din oraşul Antverpen cu autocarul şi s-a aflat în drum în total 100 de ore. Rolul de conducător auto a fost îndeplinit de sportivi. Astfel Vitalie Ursu şi Vladimir Gruia nu numai că au condus pe rând mijlocul de transport, dar au cucerit şi câte 3 medalii la campionatul mondial.

Campion mondial absolut a devenit Roman Scorici, care ca şi ceilalţi colegi, s-a deplasat până la locul competiţiei pe cont propriu.

În anul 2014 campionatul mondial de powerlifting se va desfăşura pentru prima dată la Chişinău.