A şaptea zi de concurs fără medalii pentru moldoveni

A şaptea zi de concurs de la Universiada Mondială de la Kazan a trecut fără medalii pentru moldoveni. Vineri au participat trei sportivi moldoveni, toţi la proba lupte libere.

Andrei Perpeliţa a fost eliminat în a doua rundă de belarusul Asadulla Lachinau în categoria de 60 de kilograme. În categoria de 96 kilograme, Nicolae Ceban, la fel a părăsit competiţia în runda a doua, după ce a fost învins de Magomed Musaev, din Kîrghizstan.

Un alt moldovean, Anisim Talambăţ a disputat o singură luptă. Acesta a fost eliminat în calificările categoriei 74 kilograme de rusul Denis Ţarguş.

Sâmbătă, din partea Moldovei vor intra în concurs trei participante la lupte feminine, Olga Blizneţ va participa în competiţia de bază la tenis de masă şi va începe turneul de canoe, la care Moldova va avea nouă reprezentanţi.